مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان “ما در زمان حاضر در هیچ بیمارستانی از خدمات طب سنتی ایرانی بهره کافی نبرده‌ایم”، بر لزوم تشکیل کمیته تخصصی طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کرد.

دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم درباره استفاده از ظرفیت طب سنتی در درمان بیماران کرونایی اظهار کرد: منظور ما از بهره بردن از ظرفیت طب سنتی در بحران کرونا، استفاده عالمانه، منطقی و کاربردی از این علم کنار ظرفیت موجود در طب رایج در نظام سلامت است.

وی افزود: در شرایط بحرانی مانند شرایط فعلی باید از هرگونه قوای امن و ایمن و هر ظرفیتی برای بهبود وضعیت بیماری استفاده کنیم؛ استفاده از ظرفیت طب سنتی کنار طب رایج نیز از این قاعده مستثنا نیست.

تدوین محتواهای آموزشی طب سنتی در ایام کرونا

حسینی یکتا درباره اقدامات دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در پاندمی کرونا تصریح کرد: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت از همان روزهای نخست شیوع کرونا با تشکیل یک کمیته علمی، اقدام به تدوین محتواهای علمی کرد؛ این محتواها با بررسی مقالات مختلف و منابع طب سنتی انجام شد و به‌مرور زمان، این محتواهای علمی که تحت عنوان “توصیه‌های پیشگیرانه و کمک‌درمانی در بیماری کووید ویژه پزشکان” منتشر شده بود، بِروزرسانی شد و هم‌اکنون ویرایش یازدهم آن در دسترس است.

وی ادامه داد: محتواهای مختلفی ویژه پزشکان و کادر درمان تولید شد، و همچنین توصیه‌هایی برای تاب‌آوری کادر درمان و همچنین ویژه عموم به‌منظور بهره‌برداری در طرح‌های پیشگیرانه، مراکز سرپایی و مراکز بستری، یعنی تمامی سطوح ارائه خدمت به مردم در نظام سلامت تدوین شده است.

لزوم تشکیل کمیته تخصصی طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا

وی همچنین درباره تشکیل کمیته تخصصی طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تاکنون از ظرفیت طب سنتی به‌نحو مطلوبی استفاده نشده است و پیشنهاد بنده تشکیل کمیته تخصصی طب سنتی در ستاد ملی کروناست، در شرایط فعلی که بحث تحول در درمان بیماران کرونایی مدنظر رئیس جمهور محترم  است، امید است تشکیل چنین کمیته‌ای بتواند بستری را جهت تسهیل و‌ تسریع استفاده از این ظرفیت فراهم کند.

عدم‌به‌کارگیری مطلوب ظرفیت طب سنتی در طرح شهید سلیمانی

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: بسته پیشنهادی دفتر طب ایرانی و مکمل برای طرح شهید سلیمانی تدوین و به مجریان طرح ارائه شد اما متأسفانه از این ظرفیت به‌طور بسیار محدودی استفاده شد و فقط در قالب برخی کارگاه‌های آموزشی برای کادر درمان و ارائه بروشورهای آموزشی در مناطق بسیار محدودی از کشور ارائه شد. بدون شک آموزه‌های طب ایرانی می‌تواند در زمینه پیشگیری از بیماری کرونا و تقویت طبیعت مدبره و سیستم ایمنی بدن به‌خوبی استفاده شود اما متأسفانه از این ظرفیت نیز به‌خوبی بهره برده نشد البته هم‌اکنون در آستانه گام ششم این طرح، با تعاملات انجام‌شده امیدواریم این بستر فراهم شود.

لزوم استفاده از متخصصین طب سنتی در همه سطوح ارائه خدمت

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درباره به‌کارگیری متخصصین طب سنتی نیز بیان داشت: ما اعتقاد داریم حضور متخصصین و فعالان مورد تأیید حوزه طب سنتی در مراکز سرپایی کنار متخصصین سایر رشته‌ها برای به‌کارگیری آموزه‌های طب ایرانی فوق‌العاده می‌تواند کمک‌کننده باشد و این دو مکتب کنار هم می‌توانند در این شرایط به یکدیگر کمک کنند.

وی با اشاره به علاقه‌مندی انکارناپذیر عموم جامعه به استفاده از  خدمات طب سنتی  گفت: طرح‌های کارآزمایی بالینی متعددی در کشور انجام شده است که بیانگر این است که چه در مرحله پیشگیری چه در مرحله درمان سرپایی و بستری مداخلاتی که در حوزه طب ایرانی انجام شده، در بسیاری از موارد توانسته است کمک‌های شایانی به بیماران مبتلا به کرونا داشته باشد.

وی اضافه کرد: ما در زمان حاضر فقط دو مرکز ارائه خدمات سرپایی طب سنتی داریم که این مراکز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشهد هستند و قاعدتاً با حجم فعلی بیماری که با آن روبه‌رو هستیم این دو مرکز نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای کشور باشد، بررسی نتایج مداخلاتی که در یکی از این مراکز انجام شده است نشان‌دهنده رضایتمندی بالای دریافت‌کنندگان خدمات بوده است و مقاله مربوط به این موضوع نیز در دست چاپ است‌.

در هیچ بیمارستانی از طب سنتی استفاده نمی‌شود!

حسینی یکتا درباره ارائه خدمات طب سنتی در بیمارستان‌های کرونایی نیز اذعان داشت: در سطح سوم ارائه خدمات، ما در زمان حاضر در هیچ بیمارستانی از خدمات طب سنتی ایرانی بهره کافی نبرده‌ایم و متأسفانه از حضور دانش‌آموختگان این تخصص در بالین بیماران مبتلا به کرونا و استفاده از داروهای گیاهی دارای مجوز سازمان غذا و دارو که از نتایج کارآزمایی‌های بالینی بر آمده است، استفاده لازم صورت نگرفته است.

وی با ابراز این‌که “ما ادعای معجزه نداریم اما می‌توانیم با استفاده از این ظرفیت به بیماران کمک کنیم”، تصریح کرد: پیشنهاد ویژه ما به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که در بند 16 پیشنهادات این کمیسیون هم آمده است، الزام به استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی در تمام سطوح ارائه خدمت است.

حضور متخصصین طب ایرانی در بخش‌های تخصصی بلامانع است

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تأکید به این‌که برای استفاده از دانش متخصصین طب سنتی در بیمارستانها باید در این خصوص بسترسازی مناسب انجام شود، یادآور شد: بر اساس کوریکولوم آموزشی این متخصصین، حضور متخصصین طب ایرانی به‌عنوان مشاور برای تشخیص و درمان بر اساس آموزه‌های طب ایرانی بر بالین بیماران، در تمامی بخش‌های تخصصی بلامانع است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا علی‌رغم قانونی بودن حضور متخصصین طب سنتی در بخش‌های بیمارستانی از این ظرفیت استفاده نشده است، گفت: یکی از علل این مسئله به نبود باور قلبی برخی افراد مجری و دست‌اندرکار برمی‌گردد و از طرف دیگر نیز ادغام طب سنتی در نظام سلامت را در پوشش گسترده نداشتیم؛ اگر ادغام خدمات طب سنتی را که بر اساس ماده 74 برنامه ششم توسعه باید انجام شود در سطح گسترده داشتیم در ایام مسیر استفاده از این ظرفیت باز بود و‌ جایگاه آن در نظام ارایه خدمت معلوم بود اکنون که این مهم به تأخیر افتاده است نیاز به عزم جدی برای حضور دانش‌آموختگان این حوزه بر بالین بیماران کرونایی وجود دارد.