طب سوزنی شامل کاشت سوزن‌های بسیار نازک از طریق پوست در نقاط استراتژیک بدن شما است که می‌تواند همراه با حرکات ملایم و خاص دست‌های پزشک یا اعمال تحریک الکتریکی از طریق سوزن‌ها باشد. طب سوزنی یکی از اجزای کلیدی طب سنتی چینی است که معمولاً برای درمان درد استفاده می‌شود.

 این روش به طور فزاینده‌ای برای کنترل سلامتی عمومی جامعه از جمله مدیریت استرس استفاده می‌شود. پزشکان طب سنتی چینی معتقدند بدن انسان دارای بیش از ۲۰۰۰ نقطه طب سوزنی است که توسط مسیرها یا نصف النهارها به هم متصل شده‌اند. این مسیرها یک جریان انرژی (Qi، تلفظ “چی”) در بدن ایجاد می‌کنند که مسئول سلامت کلی است. اختلال در جریان انرژی می‌تواند باعث بیماری شود. تصور می‌شود کاشت سوزن در نقاط خاصی از بدن می‌تواند جریان Qi را بهبود بخشد و در نتیجه سلامت عمومی را ارتقاء داد. این درحالی است که در پزشکی مدرن و بر اساس پژوهش‌های آزمایشگاهی اعتقاد براین است که کاشت سوزن در نقاط طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند. که به نوبه خود مواد شیمیایی خاصی را در ماهیچه‌ها، نخاع و مغز آزاد می‌کند. این تغییرات بیوشیمیایی ممکن است توانایی‌های درمانی طبیعی بدن را تحریک کرده و سلامت جسمی و روان را تقویت کند. ازینرو استفاده از انواع روش‌های مختلف طب سنتی مثل طب سوزنی، گیاهان دارویی، رژیم درمانی و ماساژ درمانی به عنوان درمان مکمل یا جایگزین بسیار مورد توجه می‌باشد.

مطالعات موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) نشان داده است که طب سوزنی به تنهایی یا در ترکیب با درمان‌های مرسوم برای درمان موارد زیر موثر است:

حالت تهوع ناشی از بیهوشی جراحی و شیمی درمانی سرطان، درد دندان بعد از جراحی، اعتیاد، سردرد، گرفتگی‌های قاعدگی، آرنج تنیس بازان، فیبرومیالژیا، درد میوفاشیال، آرتروز، کمر درد، سندرم تونل کارپال، آسم و همچنین ممکن است به توانبخشی سکته مغزی و بسیاری از عارضه‌های مغز و اعصاب، زنان و زایمان و زیبایی کمک کند.

زمانی که طب سوزنی توسط یک پزشک دارای مجوز انجام شود، خطر کمی دارد. اما انجام طب سوزنی با تجهیزات نامرغوب یا محیط کثیف می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. گاهی اوقات کبودی، خستگی و درد به دنبال یک جلسه طب سوزنی، به خصوص پس از اولین بار شما ایجاد می‌شود. سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی باید از مراکز معتبر تهیه و تائیدیه سازمان غذا و دارو را داشته باشد و بطور یکبار مصرف مورد استفاده قرار گیرند. با این‌حال به ندرت، برخی از افراد با عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت مانند درد، خونریزی یا کبودی در محل کاشت سوزن‌ها، خواب آلودگی، احساس سرگیجه یا ضعف مواجه می‌شوند. به همین دلیل انتخاب پزشک و کلینیک مناسب طب سوزنی یکی از نکات ضروری در ایجاد رضایت و تداوم درمان شما به کمک این روش سنتی است. در این مورد لازم است به نکات زیر دقت شود:

  • پزشک باید مدرکی از یک دانشکده معتبر طب سوزنی داشته و همچنین از گواهی فعالیت دارای اعتبار برخوردار باشد.
  • حتما مطمئن شوید که متخصص طب سوزنی از سوزن‌های استریل و یکبار مصرف استفاده می‌کند و فضای کلینیک از نظافت مناسبی برخوردار باشد.
  • همیشه باید قبل از انتخاب طب سوزنی به پزشک مراجعه کنید. از مراجعه به متخصصانی که مایل به همکاری با پزشک اصلی شما نیستند خودداری کنید.