تخصص طب سنتی ایرانی و معاون تعالی دفتر طب ایرانی مکمل گفت: مستنداتی که نشان دهند.داروی گیاهی می‌توانند به طور قطع از ابتلا به کووید ۱۹ پیشگیری کنند و به ویژه می‌توانند جایگزین واکسن شود اصلا وجود ندارد.

متخصص طب سنتی ایرانی و معاون تعالی دفتر طب ایرانی مکمل گفت: مستنداتی که نشان دهند داروی گیاهی می‌توانند به طور قطع از ابتلا به کووید ۱۹ پیشگیری کنند و به ویژه می‌توانند جایگزین واکسن شود اصلا وجود ندارد و من به مردم توصیه می‌کنم که فریب این ادعا را نخورند و در اولین فرصت واکسنی که مورد تایید پزشکشان و در دسترسشان است، را تزریق کنند تا جلوی این بیماری گرفته شود و عوارض و فوت ناشی از آن کاهش پیدا کند.

مرتضی مجاهدی در گفت‌وگو با میزان در واکنش به صحبت‌های برخی از مدعیان طب سنتی و مخالفان واکسن که عنوان می‌کنند، مصرف برخی از گیاهان دارویی می‌تواند عملکردی مشابه واکسن کرونا را داشته باشدو جایگزین واکسن شوند، گفت: جریان‌هایی که عموما مخالف واکسیناسیون هستند، بیش از اینکه جریانی علمی باشند و در خصوص ادعاهایشان مستندات علمی داشته باشند به دنبال جوسازی و استفاده از فضا‌های عمومی جهت مطرح کردن خود و رسیدن به مطامع و اهداف کاسبکارانه هستند.

وی ضمن اشاره به اینکه اگر در این میان فردی دچار عوارض واکسن شده باشد و یا با وجود تزریق واکسن به کرونا مبتلا شود، توسط این جریان‌ها علم می‌شود و آن‌ها اعلام می‌کنند که واکسیناسیون بی اثر است، ادامه داد: این در حالی است که برای یک ادعای علمی باید همه جوانب امر در نظر گرفته شود و این جریان‌های مدعی باید مستنداتی را ارائه دهند که انجام اقداماتی در طب سنتی و مصرف گیاهان دارویی می‌تواند مانع از ابتلا به کرونا گردد که هم اکنون چنین مستندات علمی را نداریم.

این متخصص طب سنتی ایرانی افزود: حتی در خصوص داروی امام کاظم (ع) که در موردش ادعا می‌شود اگر فردی آن را مصرف کند به کرونا مبتلا نمی‌شود و چنانچه بیماری از آن استفاده کند، بهبود می‌یابد، پژوهشی در چند دانشگاه علوم پزشکی کشور در حال انجام است که نشان دهنده این موضوع است که درصدی از افرادی که این دارو مصرف کرده اند به این بیماری مبتلا و بستری شدند. و برخی از آن‌ها هم بد حال شدند و اینگونه نیست که این ادعا به طور صد در صد درست باشد.

دارو‌های گیاهی ممکن است در مواردی موثر و در مواردی بی اثر باشند

معاون تعالی دفتر طب ایرانی مکمل با بیان اینکه دارو‌های گیاهی هم ممکن است در مواردی موثر و در مواردی دیگر بی اثر باشند، اظهار کرد: البته مطالعاتی وجود دارند که نشان می‌دهند دارو‌های گیاهی در کاهش عوارض بیماری کووید موثر هستند. و جامعه علمی باید به این تحقیقات احترام بگذارد و بهتر است این دارو‌ها برای بیماران تجویز شوند و همچنین مستندات اولیه‌ای هم وجود دارد که نشان می‌دهد دارو‌های گیاهی می‌توانند تا حدی درصد ابتلا را کم کنند، اما این ادعا که دارو‌های گیاهی به طور قطعی از ابتلا به کرونا پیشگیری و افراد را از تزریق واکسن بی‌نیاز کند، مستندات علمی ندارد و هر کسی چنین ادعایی را مطرح می‌کند به دنبال کاسب کاری و فریب افکار عمومی است.

بیشتر بخوانید

خواص کنجد در طب سنتی را بدانید

وی با اشاره به اینکه البته ممکن است فردی داروی گیاهی را مصرف کرده و به کرونا مبتلا نشده باشد و مدعی شود که این داور از ابتلا به کووید۱۹ جلوگیری می‌کند، توضیح داد: مسائل این چنینی ممکن است برای اشخاصی که در زمینه پزشکی دانشی ندارند، باورپذیر باشد، اما در علوم پزشکی شخصی که ادعا می‌کند دارویی می‌تواند از ابتلا به بیماری پیشگیری کند باید در یک قالب تعریف شده مطالعه‌ای در خصوص آن انجام دهد و یک حجم نمونه مشخصی این دارو را مصرف کنند و با گروهی دیگر که از آن دارو استفاده نکرده اند، مقایسه شوند تا ببینیم چند درصد از آن‌ها بیمار می‌شوند و چند درصد بیمار نمی‌شوند.

تا این لحظه مطالعات علمی در خصوص اثر پیشگیری قطعی هیچکدام از دارو‌های گیاهی مورد ادعا صورت نگرفته است

این پزشک متخصص با تاکید بر اینکه این مطالعات دقیق علمی در خصوص اثر پیشگیری هیچکدام از دارو‌های گیاهی که مورد ادعای این جریان‌ها است، صورت نگرفته، متذکر شد: اینکه عده‌ای دارویی را مصرف کردند و به کرونا مبتلا نشدند دلیل نمی‌شود که این داور‌ها واقعا از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند چرا که شاید آن‌ها به دلایلی دیگری به کووید مبتلا نشده باشند. و از طرفی دیگر اشخاصی هستند که داور‌های گیاهی فراوانی را مصرف کرده و دچار کرونا شده اند.

دارو‌های گیاهی تا حدی می‌توانند مشکلات، عوارض و میزان بستری را کاهش دهند

وی ضمن اشاره به اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که دارو‌های گیاهی تا چه میزان در کاهش ابتلا و کاهش عوارض موثرند، عنوان کرد: امیدواریم نتایج خوبی در این زمینه حاصل گردد تا به جامعه علمی نشان دهیم که مصرف دارو‌های گیاهی می‌توانند مشکلات، عوارض و میزان بستری را کاهش دهند.

در حال حاضر هم در خصوص رژیم غذایی مبتنی بر طب ایرانی بر روی بیماران بستری در یکی از بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطالعه‌ای انجام شده که بر اساس آن حدود ۲ تا ۳ روز زمان بستری بیمارانی که این رژیم غذایی را رعایت کرده بودند، کاهش پیدا کرد که این موضوع بسیار ارزشمند است.


مستنداتی که نشان دهند داروی گیاهی می‌توانند واکسن شوند اصلا وجود ندارد

این متخصص طب سنتی ایرانی گفت: بنابراین ما مستنداتی علمی داریم که دارو‌های گیاهی و رژیم‌های مبتنی بر طب ایرانی به بهبود سریع‌تر مبتلایان به کرونا و کاهش علائمشان کمک می‌کند، ولی هنوز مستنداتی که نشان دهند داروی گیاهی می‌توانند به طور قطع از ابتلا به کووید ۱۹ پیشگیری کنند و به ویژه می‌توانند جایگزین واکسن شود اصلا وجود ندارد و من به مردم توصیه می‌کنم که فریب این ادعا را نخورند و در اولین فرصت واکسنی که مورد تایید پزشکشان و در دسترسشان است، را تزریق کنند تا جلوی این بیماری گرفته شود و عوارض و فوت ناشی از آن کاهش پیدا کند.